Yurt Dışından 2. Telefon Getirme Yasağı

Yurt Dışından 2. Telefon Getirme Yasağı

Yolcuların yurt dışından fazladan gümrük vergisi ödeyerek birden fazla cep telefonu getirmesi yasaklandı. Yeni düzenlemeyle vatandaşlar, yurt dışından ek vergi ödeyerek bile ikinci bir telefonu Türkiye’ye sokamayacaklar. İkinci telefon gümrükte alıkonulacak ve yolcu yeniden yurt dışına çıktığında iade edilecek. Bu durumdaki cep telefonları 3 aya kadar gümrük depolarında tutulabilecek. Bu düzenlemeyle vergi istismarının önüne geçildi.

Ticaret Bakanlığı’nın gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği yazıda, yurt dışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de dolaşıma sokulabilmesi için “yolcu beraberi kişisel eşya” statüsünde olması gerektiği vurgulandı. Hediyelik eşya statüsünde olan veya vergileri ödenerek getirilmek istenen cep telefonlarının teslim edilmeyeceği belirtildi.

Buna göre, yurt dışından getirilen ikinci veya daha fazla cep telefonu hiçbir şekilde yurda sokulamayacak. Yolcu başına bir adet cep telefonu serbestçe Türkiye’ye getirilebilecek ve 31 bin 692 TL harç ücreti ödendiğinde IMEI kaydı yapılabilecek.

Yurt dışına çıkan yolcular, beraberlerinde getirdikleri ancak fazla olduğu için el konulan telefonları geri alabilecekler. Bu telefonlar, 3 aya kadar gümrük depolarında bekletilebilecek.

Mevcut uygulamada, ilk telefon gümrük muafiyetine tabi olduğu için vergisiz şekilde yurda sokulabiliyordu. İkinci telefon içinse telefon değerinin %40’ı kadar gümrük vergisi ödeniyordu. Örneğin, 1 bin Euro (35 bin TL) değerinde bir telefon için vatandaş 14 bin TL gümrük vergisi ödüyordu. Daha sonra bu vergiyi, yurt içinde kullanılabilmesi için ödenmesi gereken 31 bin 692 TL’lik IMEI harcından düşebiliyordu. Vatandaş, her 3 yılda bir pasaporta bir telefon kaydı hakkını farklı pasaportlara işleyerek bu yöntemi kullanıyordu. Yeni düzenlemeyle bu vergi istismarı sona erdirilerek yurt dışından ikinci bir telefon getirilmesi yasaklandı.

Konuyla ilgili bakanlıktan yasal açıklama ve diğer detaylar süreç içinde beklenmektedir.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.

Mevzuatlara Dönmek İçin Tıklayınız.

Yurt Dışından 2. Telefon Getirme Yasağı yazısı ilk önce AB Mevzuat üzerinde ortaya çıktı.