Tedarik Zinciri Anket Sonuçları

Değerli Meslektaşlarımız,

Tedarik Zinciri ile özellikle Pazarlama ve Satınalma bölümlerinin sorumluluk alanlarının net olarak anlaşılması amacıyla hazırlanan, 476 profesyonelin katıldığı, 3 Soruda tedarik zinciri anketi sonuçları aşağıdaki verilmiştir.

Anket sonuçları, özellikle Türkiye’de Tedarik Zinciri ile Satınalma kavramlarının karıştırıldığını göstermektedir. Aynı karmaşıklık Tedarik Zinciri ile Pazarlama arasında görülmemektedir.

İlk soruda, Tedarik Zinciri ile Pazarlama bölümlerinin sorumluluk alanları netleştirilmeye çalışılmıştır.

Pazarlama Stratejilerinin belirlenmesi ve müşterilerin yönetilmesi konusunda net bir şekilde (%86.9) Pazarlama bölümünün sorumlu olduğu görülmektedir. Bazı katılımcıların, SCOR modeli etkisinde kalarak bu soruda Tedarik Zinciri seçeneğini işaretlemiştir (%13.1)

Tedarik Zinciri, müşteri memnuniyetinin arttırılması için önemli olan müşteri hizmetleri operasyonunu yürütmesine rağmen pazarlama ve  müşteri stratejileri operasyondan ayrılmış pazarlama bölümleri tarafından yürütülmektedir. 

Üçüncü soruda, Tedarik Zinciri ile Satınalma bölümlerinin sorumluluk alanları netleştirilmeye çalışılmıştır.

İlk soruya göre sadece  Pazarlama ve Müşteri yerine Tedarikçi yazılmasına rağmen, “Tedarik Zinciri” yanıtları %13.1’den %42.6 ‘a yükselmiştir. Oysa ki, Satınalma ve Tedarikçi Stratejilerinin belirlenmesi, Tedarikçi Portföyünün Oluşturulması ve Tedarik Yönetimi , satınalma bölümleri tarafından yürütülmektedir.

Bu soruya hatalı cevap verilmesinin ana nedeni uzun yıllardır “satınalma” kelimesinin, “tedarik” kelimesi yerine kullanılmasıdır. Ayrıca, SCOR modeli ile bazı yurtdışı kaynakların yanlış aktarımlarının da etkisi görülmektedir.

Tedarik Zinciri ile Satınalma Bölümleri arasındaki sorumlulukların doğru belirlenmesi için aşağıdaki kurallar geçerlidir :

  • Şirketinizde, Pazarlama (ve/veya Satış) ayrı bir bölüm ise Satınalma bölümü de ayrı olmalıdır.
  • Müşteriyi ve Satış Fiyatını belirleyen Pazarlama bölümleridir. Tedarik Zinciri, Pazarlama bölümünün belirlediği müşteriye ürün/hizmeti sevk eder.
  • Tedarikçi ve Satınalma Fiyatını belirleyen Satınalma bölümleridir. Tedarik Zinciri, Satınalma bölümünün belirlediği tedarikçiden, ürün/hizmeti tedarik eder.
  • C level kademesinde pazarlama CMO ve satınalma CPO mertebesinde temsil edilmeli ve direkt CEO’ya bağlı olmalıdır. Genel Müdür seviyesinde ise pazarlama ve satınalma direktörlük/müdürlük mertebesinde temsil edilmeli ve direkt Genel Müdüre (Üst Yönetime) bağlanmalıdır.
  • Pazarlama en doğru satış fiyatını, Satınalma en doğru alış fiyatını amaçlarken; Tedarik Zinciri, tedarikçiden müşteriye kadar giden zincirin minimum maliyet ve maksimum hızda olmasını amaçlamaktadır.
  • Alırken kazanan Satınalma Bölümleri güçlendirilerek, şirketler karlılıklarını arttırabilirler.
    Satınalma’yı sadece 3 tekliften ibaret gören şirketler, günlerini kurtarmaya çalışırken, geleceklerini kaybetmektedirler.

Yukarıdaki kurallara göre yapılarını doğru oluşturmak ve daha rakebetçi olmak isteyen şirketler, TÜSAYDER’e başvurarak destek alabilirler.

Selamlarımız ve Saygılarımızla,

TÜSAYDER