STZ17 Basın Bülteni

Satınalma sektörünün yeni yol haritası İstanbul’da çizildi

Satınalma sektörünün en büyük ve tek buluşma platformu Türkiye Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi (STZ’17), ülkemizin rekabet gücünü artırarak ihracat hacmini yükseltmek ve global ölcekte dünya ile rekabet edebilir hale gelmek hedefleriyle “Milli Satınalma 4.0” teması çerçevesinde İstanbul’da yapıldı.

Satınalma sektörünün geleceği için anahtar rol oynayacak Türkiye’nin en kapsamlı satınalma zirvesine, sunumları ve içerikleri ile değer katan ve fark yaratan konuşmacılar katıldı. 

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği TÜSAYDER’in düzenlediği, VII. Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi (STZ 2017), 2 Aralık 2017, Cumartesi İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirveye, ulusal ve uluslararası 550’den fazla satınalma profesyoneli katıldı. Ayrıca zirveyi sosyal medya üzerinden takip edildi.

Bu yılki teması “Milli Satınalma 4.0” olan Satınalma Zirvesinin açılış konuşmalarını TÜSAYDER Başkanı , TÜSAYDER Satınalma 4.0 Proje Danışmanı Dr.Sevgi Yılmaz Ötkünç ve IFPSM CEO’su Malcolm Youngson yaptı.

Bu yarışta biz de var olmalıyız

TÜSAYDER Yönetim Kurulu Başkanı, yaptığı konuşmada artık ekonomik üretim modellerinin son durağı, dördüncü sanayi devrimi yani Endüstri 4.0 olarak tanımlandığını söyledi. Endüstri 4.0’ın dijital dönüşüm dinamiklerinden yola çıkarak geleceğin akıllı üretim ekonomisini yarattığnı belirten Tüsayder Başkanı, “Bu nedenle birçok gelişmiş ülkede ana gündem maddesi olan Endüstri 4.0 geleceğin dünyasında yer alabilmek adına alternatifsiz tek yol olarak görülüyor. Ülke olarak yeni bir yarışın içindeyiz ve dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak istiyorsak, bu yarışın içinde var olmalıyız” diye konuştu.

Değer üretebilen, küresel rekabette başarılı ve refah seviyesi yüksek bir Türkiye için bütün taraflara özellikle de satınalma karar vericilerine ve sektör temsilcilerine önemli sorumluluklar düştüğünü de vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından ByPi Procurement Consultancy Corp. CEO’su Mesut Babalı Stratejinin 4.0 Modu’nu, Şef Analist Tom Bungaard ise 2018 Yılı Dijital Satınalma Fiyat Tahminlerini anlattı.

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde ise Dr. Şevket Akınlar Tedarik 4.0’da IML Fraunhofer Dortmund Modelini, BMW AG, Batarya Sistemleri Satınalma Takım Lideri Emre Sungur ise Satınalmada Yeni Teknolojiler ile Dijitalleşen Satınalmalar Nasıl olacak?, PEXC Procure Excellence Owner-Hans-Dieter Blatecki Satınalma’da Endüstri 4.0, DEFENSE Procurement Counsultant-Rémy de Lavergne Dijital Satınalmacılar “Satınalmacı 4.0 Özel Matrisi”, IIPMM President Sean O’Dwyer de Endüstri 4.0 Satınalmanın Geleceğini Nasıl Etkiliyor? Konularını paylaştı.

Satınalma sektörünün geleceği tartışıldı

Zirve katılımcıları, Milli Satınalma 4.0 ve dijital dönüşümün Türkiye’ye sunduğu fırsatları ve geleceğin yol haritasını, dünya çapında uzmanlar ve tepe yöneticilerinden dinledi.  Konuşmacılar, zirvede değer yaratacak içerikler sundu. Zirve boyunca neden yerli ve milli satınalmanın gerekli olduğu, satınalmayı millileştirirken tedarikçilerin yeteneklerinin bu süreçte nasıl geliştirilebileceği ve rekabetçiliklerini nasıl artıracaklarını, millileştirmenin neden satınalma KPI hedefleri arasında olması gerektiği, milli üretimin nasıl desteklenerek global hale getirilebileceği konularında uzman konuşmacılar tecrübe paylaşımı yaparak, zirveye önemli katkılar sağladı. Ayracı ülkemizin kaynaklarının doğru kullanılarak, nasıl kendine yeten bir ülke haline gelebileceği hatta neden kendine yeten bir ülke haline gelmesi gerektiği konuları da ele alındı.

25.Yıl Meslek Onur Ödülü Satınalma” mesleğini sahiplenen TÜSAYDER, VII. Türkiye Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi kapsamında, “Satınalma Meslek Onur Ödülü” programı ile değerli meslektaşlarını ödüllendirdi. Yine Purchasing Excelence Ödülleri kapsamında En İyi Satınalma 4.0 Projesi ödülü de verildi.

 

Ayrıntılı bilgi ve basın iletişimi için :

Mois İletişim ve Etkinlik Yönetimi 0212 244 64 11

Burak Özcan 0533 701 72 00  burakozcan@mois.com.tr

 

EDİTÖRE NOT:

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği (TÜSAYDER) Hakkında

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği (TÜSAYDER), 12’si bölge lideri, 29’u sektör lideri ve 250’si gönüllü üye olmak üzere 550 satınalma profesyonelinin aynı çatı altında toplandığı; Türkiye’yi “Satınalma ve Tedarik” konularında uluslarası alanda temsil eden ilk ve tek dernektir. TÜSAYDER üyeleri, 25 milyar USD’i aşan satınalma karar gücü ile ülke ekonomisine yön vermektedir. TÜSAYDER aynı zamanda, Uluslararası Satınalma ve Tedarik Yönetimi Federasyonu’na üye olarak Türkiye’yi bu konuda uluslararası alanda temsil eden ilk ve tek dernektir ve IFPSM üyeliği sayesinde ülkemizdeki firmaları tüm dünyaya tanıtma gücüne sahiptir.

www.tusayder.org

www.satinalmazirvesi.org