Menşe ve Dolaşım Belgelerine Yeni Düzenlemeler

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Duyurusu

 

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, faturanın kesildiği firma ile eşyanın gönderildiği firmanın farklı ülkelerde bulunması durumunda, menşe ispat ve dolaşım belgelerinde bazı önemli düzenlemelere gidilmiştir. İlgili belgelerin “ihracatçı firma” bölümüne, fatura kesen firmanın yanı sıra, “on behalf of…”, “by the name of…” gibi ifadeler kullanılarak başka bir firmanın unvan ve adres bilgileri eklenebilmektedir.

Ayrıca, menşe ve dolaşım belgelerinin mal tanımı bölümlerine, akreditif gereklilikleri doğrultusunda alıcı adresi, ürünlerin varış adresi, bazı ülkelerin iç mevzuatında yer alan özel numaralar, yabancı banka bilgileri ve akreditif numaraları gibi bilgilerin eklenip eklenemeyeceği konusunda da bilgi talep edilmiştir.

Bu bağlamda, menşe ispat ve dolaşım belgelerinin ihracatçıya ilişkin alanlarının, eşyaya ilişkin gümrük beyannamesi ve ek belgelerle uyumlu şekilde doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda, “eşya tanımı” alanına, ilgili mevzuatta öngörülmeyen bilgilerin girilmemesi önem arz etmektedir.

Bu konuda yapılan düzenlemeler, ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan sorunların azaltılmasını ve işlemlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesini amaçlamaktadır. İlgili tarafların bu değişikliklere dikkat etmeleri gerekmekte olup, konu hakkında daha fazla bilgi için Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız

Mevzuatlar İçin Tıklayınız.

Menşe ve Dolaşım Belgelerine Yeni Düzenlemeler yazısı ilk önce AB Mevzuat üzerinde ortaya çıktı.