Kore Cumhuriyeti İle Karşılıklı Tanıma Anlaşması Hk – GGM

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı : E-52856264-106.03-00094414827
Konu : Kore Cumhuriyeti İle Karşılıklı Tanıma Anlaşması Hk

DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere. “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Kore Cumhuriyeti Kore Gümrük İdaresi Arasında Tarafların Yetkilendirilmiş Yükümlü Programlarının Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Düzenleme” 9 Haziran 2014 tarihinde imzalanmıştır.

Bu kapsamda, yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi firmalarımızın Kore Gümrük İdaresi nezdinde Karşılıklı Tanıma Anlaşması kapsamındaki kolaylıklardan yararlanabilmesi için;

  • Firmalarımızın ticaret yaptıkları Koreli ithalatçı firmalara Türkiye’de Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip olduklarını bildirmeleri.
  • Koreli ithalatçı firmaların Kore Gümrük İdaresine, sertifika sahibi ihracatçı firmalarımızın bilgilerini sunmasıyla birlikte yeni bir OBPC (Overseas Business Partner Code) düzenlenmesi için başvuruda bulunması.
  • Firmalarımız adına düzenlenmiş bir OBPC (Overseas Business Partner Code) var ancak bu OBPC ile ilişkilendirilmiş bir AEO kodu yoksa, eksik AEO kodunun güncellenmesi için Koreli ithalatçı firmaların Kore  Gümrük İdaresine müracaatı.

gerekmektedir.

Yukarıda sayılan düzenlemelerin yapılmasının akabinde. Koreli ithalatçı firmalar AEO koduyla düzgün şekilde ilişkilendirilen OBPC’ yi ithalat beyanı için kullanabilirler.

Bu çerçevede. YYS sahibi firmalarımızın ticaret yaptıkları Koreli ithalatçı Tırmalan Türkiye’de Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip olduklarından haberdar etmeleri önem arz etmektedir zira Koreli ithalatçı firmalar AEO kodu ile ilişkilendirilmiş güncel OBPC’yi Kore Gümrük İdaresi’ne sundukları ithalat beyannamesinde belirtmesi halinde ülkemiz yetkilendirilmiş yükümlü Turnalarının anılan düzenleme kapsamında sunulan kolaylıklardan yararlanması mümkün bulunmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Meriç KELLECİ
Bakan a.
Daire Başkanı

Gümrükler Genel Müdürlüğü İçin Tıklayınız.

Mevzuatlara Dönmek İçin Tıklayınız.

Kore Cumhuriyeti İle Karşılıklı Tanıma Anlaşması Hk – GGM yazısı ilk önce AB Mevzuat üzerinde ortaya çıktı.