Kanada Ahşap Ambalaj Malzeme İthalatı Kurallar

    AB Mevzuat    

KANADA’YA AHŞAP AMBALAJ MALZEMESİ İTHALATINA İLİŞKİN KURALLAR

 

Madde 43. ABD dışındaki tüm ülkelerden Kanada’ya giren “ahşap ambalaj malzemesi”nin aşağıdaki standartlarda olması zorunludur:

(a) Her durumda “ahşap ambalaj malzemesi”nin ahşap kemiren canlı zararlılardan ve buna yönelik belirtilerden arınmış olması zorunludur;
Ve bununla birlikte, Ya;

(b) “ahşap ambalaj malzemesi” üzerinde geçerli bir “IPPC” işareti bulunması zorunlu olup bu işaretin:

i. okunaklı, sabit, transfer edilemeyen ve “ISPM 15-Annex II” düzenlemesinde (Ek.4) belirtilen standartlara uygun olması.

ii. “ahşap ambalaj malzemesi”nin üretildiği ülkenin iki harften oluşan ülke kodunu göstermesi;

iii. “ahşap ambalaj malzemesi”ni üreten tesis için düzenlenmiş olan resmi sertifikasyonun numarasını göstermesi;

iv. “ahşap ambalaj malzemesi”ne uygulanan işleme yönelik iki harften oluşan işlem kodunu, tatbik edilen işlemin onaylanmış yöntemle gerçekleştirildiğini belirterek, göstermesi.

Ya da;

(c) “ahşap ambalaj malzemesi”ne tatbik edilen test işleminin onaylanmış yöntemle gerçekleştirildiğini belirten ve geçerliliği olan bir “Bitki Sağlığı Sertifikası”nın beyan edilmesi. Not: Çin’den gelen “Bitki Sağlığı Sertifikası” kabul edilmemekte olup Hong Kong, Macao ve Çin Tayvanı’ndan gelen sertifikalar kabul edilmektedir.

Madde 44. “CFIA” tarafından belirlenen Kanada’ya giriş koşullarına uygun olmadığı tespit edilen bir “ahşap ambalaj malzemesi”nin Kanada’ya girişine müsade edilmemekte olup bu ürünlerin Kanada ülke sınırlarınn dışına çıkarılması talimatlandırılmıştır.

Kanada’ya “ahşap ambalaj malzemeleri”nin girişine ilişkin düzenlemeleri içeren elektronik platformlara erişim linkleri:

i. ISPM 15, Annex II – Regulation of wood packaging material in international trade https://ispm15.com/wp-content/uploads/2018/08/ispm15_international-standards-for- phytosanitary-measures_adopted-2013_published_2017.pdf

ii. Memorandum D19-1-1 – Food, Plants, Animals and Related Products (cbsa-asfc.gc.ca) https://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/dm-md/d19/d19-1-1-eng.html

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.

Mevzuatlar İçin Tıklayınız. 

Kanada Ahşap Ambalaj Malzeme İthalatı Kurallar yazısı ilk önce AB Mevzuat üzerinde ortaya çıktı.